Medlemmar som är hästägare, vad gäller egentligen?

Datum: 2013-09-12
Skrivet av: TravRank.se

Vad gäller egentligen när man ingår i ett lag på V75 tillsammans där några av medlemmarna själva är ägare eller delägare till en häst som finns på startlistan?

Ställde frågan till ATGs kundsupport, dom verkade inte heller vara helt hundra på detta – så hur skall då “vanliga” människor veta vad som gäller då dom egentligen inte känner varandra, ingår i ett eller flera lag där man spelar tillsammans och kanske gå miste om vinsten, för att en av medlemmarna inte har nämnt en häst som är med i startfältet.

Enligt regelverket måste hästen vara med på kupongerna, annars är det risk att vadet blir ogiltigt vid granskning.

Så här står det under Frågor och svar på V75 tillsammans:

Jag är hästägare och äger mer än 5% i en häst som startar i kommande V75-omgång. Vad gäller? Måste laget ta med hästen i systemet?
– Ja, det är samma regler som gäller här. Hästen måste finnas med på samtliga kuponger som laget spelar i den omgången, oavsätt om du är spelläggare eller inte. Som hästägare är detta ditt ansvar att se till att det följs.

Nu är det så att jag har funderat på detta ett tag, bland annat ovanstående text:

Vilka regler menar dom då, står det inget om alls.
Som hästägare är detta ditt ansvar att se till att det följs – OK, vad händer om det inte följs, står det inget om.
Oavsätt om du är spelläggare eller inte... Vad menar dom med det? Gäller det alla lagmedlemmar, eller bara lagkaptenen eller spelläggaren, blir jag inte klok på så jag utgår från att det gäller alla medlemmar i laget när jag läser detta. Gäller det bara dom som deltar i spelomgången, eller räcker det med att bara vara medlem, med andra ord – blir vadet ogiltigt även om man inte deltar i spelomgången om man är hästägare till någon häst i startfältet?

Började därför googla och hittade ATG’s vadhållningsbestämmelser, paragraf 14-16:

§ 14 Förbud att delta i vadhållning
Den som kan påverka utgången av vadhållningen eller som på
annat sätt har sådant samröre med vadhållningen eller häst
tävlingen att säkerheten äventyras får inte ingå vad. Vad får inte
ingås av till exempel tjänstgörande totalisatorpersonal, tävlingsfunktionärer
eller Lotteriinspektionens kontrollanter. Vad får inte
heller ingås av körsven och ryttare beträffande lopp i vilken de
själva deltar eller av tränare i lopp där egen tränad häst deltar.
De i första stycket nämnda personerna får inte heller via
förmedlare, eller som förmedlare åt annan, ingå vad.
§ 15 Hästägares vad
Hästägare får i lopp där egen häst deltar endast ingå vad enligt
följande:
vadhållning på Vinnare eller Plats:
vadet får endast avse egen häst,
vadhållning på Komb eller Trio:
vad får ingås i lopp där endast en egen häst deltar och skall då
uppta den egna hästen som första häst,
vadhållning på Tvilling, Dagens Dubbel, V3, V4, V5, V65, V64,
V75 och V86:
egen häst skall ingå i vadet.
Vid användande av reducerade system skall egen häst finnas
med i högsta rankinggrupp för avdelningen.
§ 16 Giltighet av vad
Vad som ingås i strid mot bestämmelserna i §§ 14-15 är ogiltigt
och berättigar inte till vinst eller återbetalning av insats.

I klartext kan det alltså bli att alla i laget vid t ex en storvinst går miste om vinsten för att någon medlem i laget har glömt att nämna att dom är med och äger en häst även om den inte går och vinner – HELT SJUKT!!! Förstår att dom inte har gjort någon hänvisning eller förklarat vad som gäller på V75 tillsammans, snacka om vilket kryphål att ta till om man skulle vilja det.

Har bett ATG förtydliga detta närmare och även uppmanat mina medlemmar att ta fasta och inse allvaret på detta tills ATG ändrar på regelverket, kan ju inte vara tänkt att det skall gälla för V75 tillsammans också – visst, om den aktuella spelläggaren eller lagkaptenen har en häst som är med. Det kan jag köpa att den då måste streckas, men inte för alla andra medlemmar som bara är med i omgången och inte själva lägger raderna – men som sagt, detta måste dom förtydliga…

Hur gör man med Harry Boy, måste man därmed köra spikharry om laget har en aktuell hästägare?

Om man har flera hästägare i varje avdelning, måste man då strecka alla dessa? Lär inte bli någon rolig rad när man skall sätta spikarna.

Nä, som sagt – ett förtydligande från ATG vad som gäller för V75 tillsammans, fick svaret att dom har skickat det vidare, så fram till dess gäller detta så det inte blir några frågetecken:

INGÅR NI I VÅRT TEAM, ÄR SJÄLVA HÄSTÄGARE OCH HAR MED EN ELLER FLERA HÄSTAR I STARTFÄLTET.  KOM IHÅG – DET ÄR ERT EGET ANSVAR ATT MEDDELA DETTA!!!


,
Comments are closed.